İki bakan istifa etti… İki bakan istifa etti…

BİRLEŞİK Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) Çıkış (Brexit) Bakanı David Davis’in önceki gün geç saatlerde görevinden istifa etmesinin ardından Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da istifa ettiği bildirildi.

Johnson istifa mektubunu Twitter’dan yayınladı. “Brexit bir fırsat ve umut olmalı. Meseleleri farklı şekilde halletmek, daha çevik ve dinamik olmak ve açık, dışa dönük küresel bir ekonomi olarak Britanya’nın müstesna avantajlarını maksimize etmek için bir şans olmalı” ifadelerini kullanan Johnson, “Bu rüya ölüyor, lüzumsuz bir kendinden şüpheyle boğuluyor” yazdı. İngiltere’nin yarı Brexit’e gittiğini savunan Johnson, ekonominin AB içinde kilitleneceğini ve bu sistemde ülkesinin söz sahibi olamayacağını belirtti.

İki bakanın istifası, İngiltere Başbakanı Theresa May’in geçen cuma Brexit konulu özel bakanlar kurulu toplantısından sonra geldi. May, AB’den ‘soft bir ayrılma’ süreci benimsediği ve İngiliz çıkarlarını yeterince koruyamadığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefinde. AB’den Çıkış Bakanı Davis, izlenen siyasetin genel yönünün İngiltere’yi “en iyi ihtimalle zayıf bir pozisyonda bırakacağı, büyük ihtimalle de kaçınılamaz bir duruma sokacağı” eleştirisinde bulundu. Davis’in pozisyonuna dün Dominic Raab, Johnson’ın yerine ise Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Jeremy Hunt getirildi.

Kaynak: Hürriyet