Son dakika: Bekir Bozdağ’dan açıklamalar

Siyaset


Son dakika… Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Habertürk TV’de gündeme dair soruları yanıtladı. Bozdağ, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi konusunda ABD’ye çağrıda bulundu, ” ABD FETÖ’yü himaye ediyor, koruyor. FETÖ’yü Türkiye’ye karşı kullanırım diye düşünüyorlar. ABD yetkililerine sesleniyorum. FETÖ’yü bir daha Türkiye’ye karşı kullanamazsınız. Bunlar kullanışlı malzeme vasfını yitirdi” dedi. Bozdağ, terör örgütü YPG/PKK’nın Münbiç’ten çekilmesi ile ilgili ABD’yle yapılan mutabakatı değerlendirdi, “Çok net bir takvim var.” diye konuştu


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Habertürk TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, Kandil’e operasyonun zamanlamasına ilişkin, “Terörle mücadelenin vakti zamanı olmaz.” dedi. Bozdağ, Irak merkezi yönetimi ile iletişim halinde olduklarını belirtti. Bozdağ, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi ile ilgili ABD’ye çağrıda bulundu, “. ABD yetkililerine sesleniyorum. FETÖ’yü bir daha Türkiye’ye karşı kullanamazsınız. Bunlar kullanışlı malzeme vasfını yitirdi. Müttefiklik hukukunun gereği yapılmalı” diye konuştu.

Bozdağ’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

“KANDİL TERÖRÜN YUVASI”

Kandil’e yapılacak operasyonla ilgili konuşan Bozdağ, “Türkiye, PKK terörü ile etkin ve kararlı bir mücadele yürütüyor. Terörle mücadelenin vakti zamanı olmaz. 7 gün, 24 saat, 365 gün sürüdürülüyor. Bugün itibarı ile bölücü terör örgütü planlı eylem yapabilme kabiliyetini büyük ölçüde kaybetmiştir. Bölücü terör örgütü dışarıda eğitimler vererek teröristlerini Türkiye’ye sokuyor.  Terör örgütü Kandil’den yönetiliyor. Tehdidi sınır dışında imha etme gibi bir politikayı uzun zamandır hayata geçirmiş durumdayız. TSK’nın değişik birlikleri Irak’ın kuzeyinde operasyonları sürdürüyor. Operasyonlar uzun süredir sürüyor. Kandil terörün yuvası. Daha öncede geniş kapsamlı hava harekatları yapıldı. Gerektiğinde karadan da harekat olacaktır. ‘Seçime giderken yapılır mı, yapılmaz mı?’ şeklinde konuşacakar  diye terörle mücadele etmeyecek miyiz? Vatandaşımızı şehit etmesini mi bekleyeceğiz. ‘Teröre operasyon yapacağız’ diyoruz, ses CHP’den geliyor. ‘Terörist orada yok’ diyor, teröristler çıkıyor ‘biz buradayız’ diyor. CHP teröristlerin avukatlığını mı yapıyor? Biz CHP’nin mantığı ile hareket etseydik teröristler eylem yapmaya devam edecekti.” dedi.

“İSTİŞARE ETMEMİZ GEREKEN HER YERLE İSTİŞARE EDİYORUZ”

Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarla ilgili merkezi yönetimle iletişim halinde olduklarını belirten Bozdağ, “Irak’ın kuzeyi merkezi hükümetin kontrolünde. Bu işleri yaparken istişare etmemiz gereken her yerle istişare ediyoruz. Konuşmadan yapmamız zaten söz konusu olmaz. Türkiye’nin teröristleri takip etme, bulunduğu yerde imha etme gibi bir hakkı vardır. Merkezi hükümetin tam kontrolü yok orada. Tam kontrol olsa yapmamıza gerek kalmaz.” diye konuştu.

“90 GÜN ÇOK AÇIK TAKVİMLENDİRİLMİŞ DURUMDA”

ABD ile yapılan Münbiç mutabakatını değerlendiren Bozdağ, “Çok net bir takvim var. 10 günde ne yapılacak, 1 ayda ne yapılacak diye bir takvim var. 90 gün çok açık planlanmış takvimlendirilmiş, kalem kalem tespit edilmiş durumda. Yöntem nasıl olacak, bölgedekilerin uzaklaştırılması için hangi yol haritası izlenecek bir başka hedef. Son hedef ise teröristlerin bölgeden çıkarılması, silahların alınması ve asayişin, güvenliğin sağlanması. Ön bir mutabakat sağlandı. Arzumuz ABD ve Türkiye’nin bu mutabakata bağlı kalması. PYD – YPG eşittir PKK’dır. 5 bin TIR silah verdiler, biz o zaman da itiraz ettik. ‘DEAŞ ile mücadeleyi teröristlerle bir olarak yapmayın’ dedik. Onlar teröristleri tercih ettiler. Terör koridoru ve terör devletine giden bir yol vardı. Biz Fırat Kalkanı ile bu yolu kestik. Zeytin Dalı ile de DEAŞ, PYD, YPG’yi uzaklaştırmak için bir adım attık. Türkiye kendi göbeğinin bağını keseceğini net bir şekilde gösterdi. Biz çok netiz. Bizim sınanacak bir halimiz yok. Münbiç ile ilgili de aynı şeyleri söyledik. Arzumuzun gerçekleşmesi için bir mutabakat atıldı. Bu iş Münbiç ile de sınırlı değil. Fırat’ın doğusu da teröristlerden temizlenecek.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Şah Türbesi ile ilgili bir plan olmadığını belirten Bozdağ,  “Şu anda o konu üzerinde konuşulmuş değerlendirilmiş bir konu yok. Şu an güvenli bir yerde, askerimiz koruyor. Şu an alınmış bir karar ve takvim yok.” dedi.

“ABD, FETÖ’YÜ HİMAYE EDİYOR, KORUYOR”

ABD ile Türkiye arasında birden çok sorun alanı olduğuna dikkat çeken Bozdağ, “ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde sorun alanları var. Biri PYD-YPG konusunda ABD ile Türkiye’nin aynı yerde durmaması. S-400 konusu var. Üstü kapalı Türkiye’ye uygulanan silah ambargosu var. Rahip Brunson konusu, Mehmet Hakan Atilla konusu ve FETÖ konusu var. Bizim güvenliğimiz ile ilgili konularda bize yardımcı olsunlar, ABD’nin güvenliği ile ilgili konularda biz onlara yardımcı olalım. Türkiye, Gülen’in iadesi konusunda eksiksiz dosya verildi. Benim gördüğüm ABD FETÖ’yü himaye ediyor, koruyor. FETÖ’yü Türkiye’ye karşı kullanırım diye düşünüyorlar. ABD yetkililerine sesleniyorum. FETÖ’yü bir daha Türkiye’ye karşı kullanamazsınız. Bunlar kullanışlı malzeme vasfını yitirdi. Şu anda Pensilvanya’da Türkiye’ye karşı her türlü terör faaliyetini güvenli bir şekilde yürütüyor. Türkiye, ABD’nin yaptığını yapsa ABD ne düşünürdü? Müttefiklik hukukunun gereği yapılmalı.” şeklinde konuştu.

“20.00-22.00 ARASI İLK TURDA BİTER”

24 Haziran seçimlerini değerlendiren Bozdağ, “Akşam saat 20.00 – 22.00 arası seçim ilk turda biter. Araziye bakınca bunu görüyoruz. Muhalefete bakınca da bunu görüyoruz. Muhalefet ilk turda biteceğini düşünse tek aday üstünde anlaşırdı. Muhalefetin tek hedefi ikinci tura bıraktırmak. Bu iş birinci turda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın galibiyeti ile neticelenecek, bunu onlar da biliyor. Parlementoda bir çoğunluk gayreti içindeler. Cumhurbaşkanlığı Seçiminden umudu kestiler. Tayyip Bey’in elini kolunu bağlayalımı hesaplıyorlar. AK Parti ve MHP’den sisteme karşı olan hayır verdi. Ama bunların cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’dır. Hayır verenlerin ciddi bir kesimi AK Parti ve Cumhurbaşkanımıza vereceklerdir. Görünen köy kılavuz istemez. Ben Yozgat’ı biliyorum. Siirt’e, Erzurum’a vs. gittim. Partimize dönük yaklaşım çok iyi. 3 Kasım’dan daha olumlu bir hava görüyorum.” dedi.

“İNCE’NİN BENİ KULLANARAK UMREYE GİTTİĞİNİ SÖYLEMESİNDEN RAHATSIZIM”

CHP’nin eğitim sistemi ile ilgili vaadini eleştiren Bozdağ, “Sayın İnce beni çok kullanıyor. Umreye gittiğini beni kullanarak söylüyor. Ben bir ibadeti yaptığımı meydanlarda hiç söylemedim, İnce 2-3 günde bir söylüyor. Bunu meydanlarda, beni kullanarak söylemesinden rahatsızım. Eğitim ile ilgili kısıma gelince 1+8+4. Biz 4+4+4’ü getirdik. Siz kesintiyi kaldırırsanız, bunun anlamı okulların orta kısmı olmayacak demek. Beyannamelerinde meslek eğitimi 9’uncu yılda başlatacağız diyorlar. Sayın İnce de, Sayın Kılıçdaroğlu da Türkçe’yi iyi bilir, kafaları da çalışır. Çarpıtıyorlar. 16 yaşına gelmeden hafızlık kursalarına çocuklar gönderilemeyecek. Bu da ayrı bir sorunu getirecek. 28 Şubat’ı vaat etmektedirler.” şeklinde konuştu.

“SEÇİMİ KAYBEDECEKLER, BAHANE ÜRETİYORLAR”

Seçim güvenliği eleştirilerine katılmadığını belirten Bozdağ, “Bir binada oturanlar yine aynı okulda veya aynı sandık bölgesinde kullansınlar, ama kimin nerede kullandığı bilinmesin. Bu seçim güvenliği değil midir? Bütün adımlarımız seçim güvenliği için. Teröristler vatandaşın oylarına baskı kuruyorlar. Bizim seçim sistemimizde hile mümk-ün değil. Seçimi partiler yapıyor. Kimliği, imzayı, dökümü bunlar yapıyor. Oy bunların huzurunda kullanılıyor. YSK’da da birlikte yapıyorlar. Hile olması için sandık başındaki herkesin anlaşması lazım. Sandıkta hile yapılıyor diyen kimse yalan söylüyor. Kaybedecekler, sandık güvenliği falan diyerek bahane hazırlıyorlar. Seçimden sonra kaybetmelerine malzeme üretmek için yapılan şeyler.” ifadelerini kullandı.

“SAYIN BAHÇELİ’NİN SÖZLERİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Cumhur İttifakı’nın seçimden sonra da devam etmesi yönünde düşüncesi olduğunu belirten Bozdağ, “Sayın Bahçeli’nin açıklamaları var, önemsiyoruz. Seçimden sonra da devam edeceğiz dedi. Yeni hükümet sistemini birlikte getirdik. Kurumlarla inşası büyük önem taşıyor. Devletin yönetim yapısı baştan aşağı yenileniyor. Yeni bir inşa dönemi olacak.” diye konuştu.

MHP liderinin af çağrısını değerlendiren Bozdağ, “Son Bakanlar Kurulu’nda bu konuşulmadı. Cumhur İttifakı yaptık ama partilerimizin söylemleri, beyannameleri, tüzel kişilikleri farklı. Bizim af konusunda düzenleme ve çalışmamız yoktur.” dedi.

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU: “ORADA BİR SORUN OLDUĞU BELLİ”

Bedelli askerlik konusunda da açıklamalar yapan Bozdağ, “Şu anda orada bir sorun olduğu belli. Şu anda bunu yapabilme imkanı yok. Yeni dönemde ne olacak bakalım. Bu parlamentonun işi.” dedi.

 

 

Kaynak:HaberTürk