Şampiyonlar Ligi’nde muhtemel rakipler ve kurallar

Spor


Süper Lig’de son hafta için geri sayım sürerken gözler Şampiyonlar Ligi’ne çevrildi. Ligi şampiyon ve 2. bitiren takımlarımız Devler Ligi’ne gidecek… Hangi takım hangi turdan turnuvaya katılacak, hangi torbada yer alacak?Şampiyonlar Ligi’nde 2018-19 sezonundan itibaren değişiklikler uygulanacak. Toplamda 26 takım grup aşamasına doğrudan katılım hakkı elde edecek.


UEFA’nın ülkeler sıralamasında ilk dört sırada bulunan İspanya, Almanya, İngiltere ve İtalya’nın en üst liglerini ilk dört sırada tamamlayan 16 takım, beş ve altıncı sırada yer alan Fransa ile Rusya’nın liglerindeki ilk iki sırayı alan toplam 4 takım gruplara doğrudan katılacak.


Ülkeler sıralamasında yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu sırada yer alan Portekiz, Ukrayna, Belçika ve Türkiye’deki liglerde şampiyon olan 4 takımın yanı sıra UEFA Şampiyonlar Ligi ile UEFA Avrupa Ligi’nin son şampiyonu 2 takım, turnuvanın grup aşamasına doğrudan katılma hakkına sahip olacaklar. Kalan 6 takım ise eleme turları neticesinde belirlenecek.


Bir önceki formatta Avrupa Ligi’ni kazanan takım, Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynama hakkı kazanıyordu. Yeni formatla birlikte doğrudan katılım hakkı kazanıyor. UEFA Avrupa Ligi’nde şampiyon olan Atletico Madrid, İspanya ligini ilk 4’te bitirmeyi garantilediği için gelecek sezon Avrupa Ligi şampiyonu kontenjanından UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkını, UEFA ülke sıralamasında 5. olan Fransa’da ligi 3. bitiren takım elde edecek.


SÜPER LİG ŞAMPİYONU ÖN ELEME OYNAYACAK MI?Türkiye, yeni formatta da Şampiyonlar Ligi’ne iki kontenjan elde etti. Türkiye, UEFA ülkeler sıralamasında 10. sıradaki yerini kaybetmediği müddetçe Süper Lig şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasına doğrudan katılacak. 


Atletico Madrid’in şampiyonluğu sonrasında UEFA Avrupa Ligi’nden gelen kontenjanın Fransa’da Ligue 1’i 3. sırada tamamlayan takıma gitmesi nedeniyle Süper Ligi ikinci bitiren takım ise Devler Ligi’ne 3. ön eleme turundan itibaren giriş yapacak. Yani ligi 2. bitiren takım 2 eleme turunu geçebilirse gruplara kalacak. Süper Lig’i 2. bitiren ekip, 7\/8 Ağustos 2018’de ilk maçına çıkacak.


ÖN ELEME NASIL OLACAK?Şampiyonlar Ligi ön elemesinde iki ayrı torba olacak. UEFA ülkeler sıralamasında 11 ve daha aşağısında bulunan ülkelerin takımları, Şampiyonlar Yolu’nda, UEFA ülkeler sıralamasında 5. ve 6. sırada yer alan ülkelerin üçüncüleri ile, 7. sıra ve daha aşağısında yer alan ülkelerin ikincileri ise Lig Yolu’nda yer alacak. 


Yani Türkiye, 10. sıradan geriye düşmemesi durumunda Süper Lig’i ikinci tamamlayan takım, Lig Yolu’na katılacak. 


Şampiyonlar Yolu torbasından toplamda 4 takım , UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmaya hak kazanacak. 


Şampiyonlar Yolu torbasındaki takımlar, grup aşamasına kalabilmek için şu turları geçmek zorunda:Ön eleme turu 1. eleme turu 2. eleme turu 3. eleme turu play-off turu


Lig Yolu torbasında yer alan takımlar, aşağıdaki eleme turlarında boy gösterecekler : 2. eleme turu 3. eleme turu Play-off turu


ÖN ELEMEDE ELENEN TAKIMLAR, AVRUPA’YA VEDA MI EDİYOR? Şampiyonlar Yolu torbasında yer alıp, ön eleme turundan 3. tura kadar olan kısımda elenen takımlar, UEFA Avrupa Ligi’ne ön eleme aşamasından katılmaya hak kazanacaklar.


Şampiyonlar Yolu torbasında yer alıp, Şampiyonlar Ligi play-off turunda elenen takımlar ise UEFA Avrupa Ligi gruplarına doğrudan katılma hakkı elde edecekler.


Lig Yolu torbasında yer alıp, Şampiyonlar Ligi elemelerine 2. turda veda eden takımlar, UEFA Avrupa Ligi’ne ön eleme aşamasından katılmaya hak kazanacaklar.


Lig Yolu torbasında yer alıp, Şampiyonlar Ligi elemelerine 3. turda ya da play-off turunda veda eden takımlar ise UEFA Avrupa Ligi gruplarına doğrudan katılım sağlayacaklar.


Yani, Türkiye’de ikinci olan takım Şampiyonlar Ligi elemelerinde 2. turu geçerse, en kötü ihtimalle Avrupa Ligi gruplarında yer almayı garantilemiş olacak.


KOTA 5 TAKIM! Yeni formatın ardından ülkelerin Şampiyonlar Ligi’ne göndereceği takım sayısına kota getirildi. Alınan kararlara göre bir ülkeden Şampiyonlar Ligi’ne en fazla 5 takım gidebilecek. 


ÖSTERSUNDS, ASLAN’I YAKTI!2015-2016 sezonundan bu yana Şampiyonlar Ligi’ne hasret kalan Galatasaray, son hafta Göztepe karşısında 1 puan alırsa şampiyon olacak ve önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi’ne direkt gruplardan katılma hakkı elde edecek.


San-kırmızılılar 14 kez katıldığı Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’yi en çok temsil eden takım konumunda. 


Galatasaray, 2016-17 sezonunda UEFA’dan aldığı ceza ve 2017-18 sezonunda UEFA Avrupa Ligi ön eleme turunda Östersunds’a elenmesi nedeniyle son iki sezonda puan toplamayı başaramadı.


 UEFA’da takımların puanları hesaplanırken son 5 sezona bakıldığı için Galatasaray’ın toplamda 29 bin 500 puanı bulunuyor.


Şampiyonlar Ligi’nde geçtiğimiz sezon 3. torbaya son sıradan katılan takımın 42 bin puanı bulunuyordu. Beşiktaş, 45 bin puanla üçüncü torbada yer almayı başarmıştı.  


Ortalamala rakamlar göz önüne alınırsa Galatasaray, yeni sezonda Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme hakkı kazanırsa büyük bir ihtimalle kura çekimine dördüncü torbadan katılacak.


Bu durumda, ligdeki son maçında deplasmanda Göztepe’yi yenmesi veya berabere kalması halinde şampiyonluğunu ilan edecek olan Galatasaray’ı zorlu rakipler bekleyecek. 


SÜPER LİG ŞAMPİYONUNU BEKLEYEN TAKIMLAR 1. TORBA Barcelona


 Manchester City


Bayern Münih 


 PSG


Juventus 


Lokomotiv Moskova


 Real Madrid ya da Liverpool


Atletico Madrid (138.000)  


2. TORBA Borussia Dortmund (89.000) 


Porto (86.000) 


 Manchester United (82.000) 


Shakhtar Donetsk (81.000) 


Napoli (78.000)


3. TORBA Roma (64.000)


 Schalke (62.000) 


CSKA Moskova (45.000)


4. TORBA Valencia (36.000)


Club Brugge (29.500)


Hoffenheim (14.285)


TORBALARI NETLEŞMEYENLER Real Madrid (160.000) – Şampiyonlar Ligi finali oynayacak


Benfica* (80.000) – Eleme oynayacak


Basel* (71.000) – Eleme oynayacak 


 Tottenham (67.000)


Liverpool (62.000) – Şampiyonlar Ligi finali oynayacak 


Salzburg* (55.000) – Eleme oynayacak


 Ludogorets Razgrad* (37.000) 


PSV* (36.000) – Eleme oynayacak 


Celtic* (31.000) – Eleme oynayacak


Marsilya (32.000)


Şampiyonlar Ligi’ne gitme ihtimali bulunan takımlarımız ve puanları şöyle:Beşiktaş (57.000)  


Galatasaray (29.500)


Fenerbahçe (23.500)


Başakşehir (8.500)

Kaynak:HaberTürk